Jak zvolit elektronickou čtečku knih


 Ze všeho nejdříve si musíte uvědomit, jaký typ čtenáře jste. Pokud měsíčně hltáte tlusté knihy, které vám doma zabírají místo, pak je pro vás čtečka vhodnou alternativou. Jestliže si ale sem tam koupíte nějakou novou knížku, koupi předem zvažte. Na druhou stranu se dají základní čtečky pořídit za velice nízké ceny. Dále čtečku jistě využijí cestovatelé omezovaní váhovými limity zavazadel. A také ostatně všichni, kteří si myslí, že jsou dnešní knihy drahé.
e-book a kniha.jpg

 Jak už jsem zmínil, mezi výhody těchto zařízení se řadí nízká pořizovací cena. A to nejen samotných čteček, ale i elektronických knih. Důvod je v případě knih jasný – neplatíte za fyzickou knihu, která se tiskne, nýbrž za její elektronickou kopii. Samotná zařízení kromě zobrazování textu na displeji z elektronického inkoustu nic jiného neumějí. Některá vám přehrají i zvuk, avšak od toho už jsou tady tablety. Proto ceny těch nejlevnějších nepřesáhnou dva tisíce korun.
ebook PocketBook.jpg

 Jako nevýhodu můžeme zmínit, že oproti knize se musí čtečka nabíjet. Baterie ovšem vydrží několik týdnů. Většina čteček také nemá podsvícený displej, což dělá problém při čtení v přítmí. Na druhou stranu si čtenář při čtení nekazí oči a díky technologii elektronického inkoustu čtečka navodí pocit skutečné knihy. A také si k ní nemůžete přivonět, nicméně to je vada spíše kosmetická.

 Hlavním kritériem při pořizování čtečky se stává cena. Ta se různí v závislosti na kvalitě displeje a počtu dalších funkcí. Dražší čtečka vám tak déle vydrží na jedno nabití, bude mít větší paměť, dotykový displej, případně přečte více formátů knih. Z ceny necelých dvou tisíc se tak rázem dostanete až na deset.

 Na trhu se vyskytuje spousta značek, ale těmi osvědčenými jsou Kindle, PocketBook, Barnes&Nobles či Booken. Pokud fandíte knihám bez protipirátské ochrany, tak čtečky Kindle od firmy Amazon používají formát MOBI. Ten je zcela bez ochrany a text lze libovolně měnit podle potřeby (zvětšit velikost, typ a uspořádání písma). Čtečky Kindle jsou navíc velmi kvalitně zpracované a řada z nich má dotykový displej nebo se umí připojit na internet.
bonbon ke kávě.jpg
V případě PocketBooku jde víceméně o levnější modely, které upřednostňují formát EPUB. Ten více spoléhá na protipirátskou ochranu. Výhodou pro někoho může být menu lokalizované do češtiny. Čtečky od Barnes&Nobles už spadají do luxusnější kategorie, neboť umějí kromě podsvícení displeje například regulovat teplost barev. Jsou to jedny z nejdražších. Čtečky od Bookenu představují zlatou střední cestu a vyhoví především zastáncům jednoduchého designu a pohodlného uživatelského prostředí.


Nezařazené